See faradi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "farad"
},
"expansion": "English farad",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English farad.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "faradi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faradeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faraditta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faradini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faradeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faradittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faradisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faradeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faradittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faradimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faradeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faradittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faradinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faradeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faradittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faradinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faradiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faradeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faradeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faradittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "faradi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faradi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "farad",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Units of measure",
"orig": "fi:Units of measure",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"farad"
],
"id": "en-faradi-fi-noun-3yzgH672",
"links": [
[
"farad",
"farad"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑrɑdi/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝rɑ̝di]"
},
{
"rhymes": "-ɑrɑdi"
}
],
"word": "faradi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "farad"
},
"expansion": "English farad",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English farad.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "faradi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faradeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faraditta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faradini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faradeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faradittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faradisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faradeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faradittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faradimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faradeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faradittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faradinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faradeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faradittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faradinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faradiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faradeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faradeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faradittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faradeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faradeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "faradi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faradi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "farad",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from English",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑrɑdi",
"Rhymes:Finnish/ɑrɑdi/3 syllables",
"fi:Units of measure"
],
"glosses": [
"farad"
],
"links": [
[
"farad",
"farad"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑrɑdi/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝rɑ̝di]"
},
{
"rhymes": "-ɑrɑdi"
}
],
"word": "faradi"
}
Download raw JSONL data for faradi meaning in All languages combined (19.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.